شرف الشمس واقعا چیست ؟

در باور عامیانه شرف الشمس نگینی زرد رنگ است اما همانطور که در کتب اسلامی آمده است در واقع شرف الشمس سنگ نیست، بلکه دعایی منسوب به امام علی (ع) است با آدابی خاص پشت نگین عقیق زرد رنگ توسط افراد باتجربه با دقت بالا حکاکی می شود. شامل پنج اسم اعظم خداوند می باشد که این کلمات مبارکه را «الله؛ جمیل؛ رحمن؛ مومن؛ نور» گفته‌اند و به جای نقش این کلمات، در حکاکی از حروف رمزگونه استفاده می شود این ذکر ۱۳ حرف دارد که شامل :

۴ حرف از تورات

۴ حرف از انجیل

۵ حرف از قرآن کریم 

که به حروف ابجد نوشته می‌شوند.

آیا منابع دینی و اسلامی معتبری برای شرف الشمس وجود دارد ؟ سندیت شرف الشمس چیست ؟

 1. مرحوم شیخ بهائی در کتاب سرّ المستتر می گویند: که شرف الشمس را باید در روز ۱۹ حمل که مطابق با روز ۱۹ فروردین است، از طلوع آفتاب تا ظهر بر عقیق زرد نوشته و با خود حمل نماید.
 2. در کتاب «جنه‏ الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است: این حروف (دعای شرف شمس) شکل اسم اعظم است (بحارالانوار، ج ۵۴، ص ۲۲٫)
 3. در کتاب «هزار و یک نکته»، نکته ۹۷۷، تألیف آیت الله حسن زاده آملی نیز مطالبی راجع به شرف شمس آمده است.
 4. علامه مبشر کاشانی در کتاب خود به زمان، آداب و کیفیت شرف شمس اشاره می‌کند.
 5. حضرت آیت الله مظاهری: “شرف الشمس مورد اعتماد است.”
 6. در کتب قدیمی مثل «السحاب اللئالی» تالیف سید عبدالله بوشهری آمده، شرف الشمس از علوم غریبه است 

آداب نوشتن شرف الشمس

 • هر ساله فقط در تاریخ ١٩ فروردین ماه از طلوع تا غروب خورشید می توان این دعا را روی عقیق زرد حکاکی کرد.
 • فرد حکاک باید آداب و اصول خاصی را مانند طهرات و پاکی را رعایت کرده و حتما با وضو باشد.

شرف الشمس چگونه استفاده شود ؟

استفاده از شرف الشمس (همراه داشتن آن) شرایط و الزام خاصی ندارد . شما می‌توانید عقیق شرف الشمس را بصورت نگین تک تهیه کرده و آن را داخل کیف یا جیب خود داشته باشید. یا از انگشتر ، مدال و گوشواره و ... که با نگین عقیق شرف الشمس هستند ، استفاده نمایید.

آیا شرف الشمس هر سال باید تمدید شود؟

خیر ، متاسفانه با توجه به زیاد شدن دست سودجویان در این کار و ایجاد آداب ساختگی و من در اوردی با دریافت هزینه های هنگفت باعث اجبار در تمدید هر ساله این دعا می شوند. 

استفاده از شرف الشمس نیاز به وضو دارد؟ هنگام پاک نبودن بدن می‌توان از شرف‌الشمس استفاده کرد؟

باتوجه به اینکه شرف الشمس به حروف ابجد می‌باشد نیازی به دائم الوضو بودن نیست و همراه داشتن آن هنگام پاک نبودن بدن یا در سرویس بهداشتی ، مشکلی ندارد.

متن دعای شرف الشمس

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اَللّهُم اِنّی اَسئَلُکَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِکَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقَّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی ه‍ِی کالکَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمکَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی.

معنی دعای شرف الشمس

خداوندا از تو می خواهم با عظمت و بزرگی خود ای قادر مطلق و الله و اعلی حضرت و معصومان و ارادتمندان او و معاشرت او و ارادتمندان او و وصی او و اوست. و بخصوص او، و عالی ترینها و عالی ترین جانشین او، بر مولای ما محمد و آل او صلوات فرست و حاجت من را برطرف کن.

خواص شرف الشمس

 1. دفع فقر از مهم ترین خواص دعای شرف الشمس می باشد
 2. دفع از بدى ها ،حفظ و حفاظت جان و اموال  
 3. دعا شرف الشمس افزایش باعث افزایش رزق و روزی میشود
 4. دفع چشم زخم  
 5. براورده شدن حاجات و آرزوها و گشایش امور  
 6. دفع بیماری ها  
 7. حفظ از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و دشمنان
 8. کسب عزت و مقام
 9. همچنین بر گردش خون در بدن ، چاکرای ۳ ،
 10. همراه داشتن دعا شرف الشمس در غددپانراس و لوزالمعده  تأثیر بسیار زیادی دارد. اما به جز این، سنگ عقیق هم خواصی دارد که در روایت دینی همراه داشتن آن توصیه شده است