سوره احزاب جهت بخت گشایی

سوره احزاب ، سوره 33 از قرآن کریم می‌باشد که  73 آیه دارد. علت نام‌گذاری این سوره این است که بیشتر به ماجرای جنگ احزاب (خندق) اشاره دارد . پس از ماجرای جنگ نیز به مسئله‌ی همسران پیامبر (ص) پرداخته و آنان رو بعنوان الگویی برای بانوان مسلمان معرفی می‌کند .همچنین در این سوره ، به ماجرای ازدواج پیامبر اکرم (ص) پرداخته شده که می‌توان این موضوع را علت معروف شدن سوره احزاب به بخت گشایی دانست.

از رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) نقل است که فرمود:

«من قرأ هذه السوره و علمها ما ملکت یمینه، من زوجه و غیرها، أعطی أمانا من عذاب القبر، من کتبها فی رق غزال و جعلها فی حق فی منزله کثرت الیه الخطاب و طلب منه التزویج لبناته و أخواته و سائر قرباته و رغب کل احد إلیه و لو کان صعلوکا فقیرا بإذن الله تعالی».

یعنی «هرکس این سوره را بخواند و به خانواده اش و دیگران بیاموزد از عذاب قبر در امان است. کسی که آن را روی پوست آهو بنویسد و در ظرف مخصوصی، در خانه اش قرار دهد خواستگاران برای او زیاد می‌شوند و از او ازدواج برای دختران و خواهران و بقیه نزدیکانش طلب می کنند و همه کس به او ترغیب می شود هر چند بی‌خانمان و فقیر باشد».

از امام جعفر صادق (علیه السلام) هم نقل شده که فرمود:

«من كتبها في رق ظبي، و جعلها في منزله جاءت إليه الخطاب في منزله، و طلب التزويج في بناته، و أخواته، و جميع أهله و أقربائه، بإذن الله تعالى».
یعنی «هرکس سوره‌ی احزاب را بر روی پوست آهو نوشته و آن را در منزل خود قرار دهد، به اذن خداوند متعال تعداد خواستگارانی که به منزل آن مرد می‌آیند، افزایش می‌یابد و از او برای ازدواج با دختران، خواهران و سایر قبیله و نزدیکان وی، خواستگاری می‌کنند».

جهت سفارش سوره احزاب اصل روی پوست اهو کلیک کنید😍 

همچنین در روایت دیگری آمده که ایشان فرمود:

«ومنْ کَتَبَهَا فِی رَقِّ غَزَالٍ وَ جَعَلَهَا فِی حُقٍّ فِی مَنْزِلِهِ کَثُرَتْ إِلَیْهِ الْخُطَّابُ، طُلِبَ مِنْهُ التَّزْوِیجُ لِبَنَاتِهِ وَ أَخَوَاتِهِ وَ سَائِرِ قَرَابَاتِهِ وَ رَغِبَ کُلُّ أَحَدٍ إِلَیْهِ وَ لَوْ کَانَ صُعْلُوکاً فَقِیراً بِإِذْنِ اللَّهِ تَعَالَی».

یعنی «و هرکس این سوره را بر روی پوست آهو نوشته و آن را درون حُقّه¬ای، داخل منزل خود قرار دهد، به اذن خداوند، تعداد خواستگاران، نزد او افزایش می‌یابد و از او برای ازدواج با دختران، خواهران و سایر نزدیکان وی خواستگاری می‌کنند و همه کس به او میل پیدا می‌کنند، اگرچه او درویش و بینوا باشد».

منابع: (تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۲، ص۸ / البرهان في تفسير القرآن، ج‏4، ص: 408 و 409)

آداب استفاده سوره احزاب جهت تسریع امر ازدواج

طبق سخنان ائمه جهت استفاده ازین دعا برای ازدواج بایستی این دعا را بر روی پوست آهو نوشت و درون یک ظرف شیشه ای یا کوزه و در منزل نگهداری شود. 

کپی و پرینت گرفتن از سوره احزاب برای ازدواج مشکلی ندارد ولی نوشتن دستی این دعا برای گشایش بخت تاثیر بهتر و بیشتری دارد و انچه در روایات امده است نوشتن سوره احزاب برای بخت گشایی است نه چاپ آن. در پاسخ به این سوال که ایا میشود دعا برای ازدواج را فقط خواند باید بگوییم اگر کسی این دعا برای ازدواج را بخواند اشکال ندارد و خیر است ولی نوشتن سوره احزاب برای بخت گشایی توصیه بزرگان میباشد.

  • وضو بگیرید .
  • رو به قبله بنشینید .
  • نوشتن را در ساعات سعد (ساعات خارج از قمر در عقرب) انجام دهید .
  • طبق فرموده‌ی پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) نوشتن را بر روی پوست آهو انجام دهید .(هرچند که نوشتن بر روی کاغذ تمیز نیز بی تاثیر نخواهد بود).

همچنین شایسته است برای تاثیر بهتر این حرز از اعمال زیر نیز غافل نباشید :

  • ترک افعال حرام یا مکروه.
  • نماز اول وقت با خلوص نیت.
  • اعتماد و تکیه بر تقدیر عالی الهی.
  • تقویت اعتماد به نفس و آرامش.
  • صدقه دادن و خیرخواهی.